Amerikan Futbolu Ne Demek

1-) Oval bir topla elle oynanan, futboldan çok rugby'ye benzer sert bir oyun. İlk defa 1872 yılında Amerika'nın Harvard Üniversitesinde oynandı. Amerika'da büyük ilgi görmekle beraber diğer ülkelerde fazla yaygın değildir.

Oyuncular birbirleriyle temas halinde bir bakıma kavga ederler. Baş ve eklem yerlerini korumak için, oyuncular maç esnasında özel bir kıyafet giyerler. Oyun, on bir oyuncu ve çok sayıda yedekten meydana gelmiş iki takım arasında oynanır. Oyun esnasında ölen futbolcular bile olabilir. 1905'te bu oyundan Amerika'da 18 kişi ölmüştür.

Maç, yarımşar saatlik iki devre halinde oynanır. Topu taşıyana yol açmak için rakip oyuncuların düşürülmesi serbesttir. Oyun ayak vuruşuyla başlatılır. Top, elle sahanın her tarafına ulaştırılır. Topu ayakla sürmek yasaktır. Süren oyuncu cezalandırılır ve top karşı takıma verilir. Rakip takımın kale çizgisi topla geçilirse 6 sayı alınır. Eldeki top, bırakılıp yere değmeden şutlanır veya yere konularak vurulur. Bu esnada top, rakip kalenin yan direklerinin arasından (yatay direğin üstünden) geçirilirse, 3 sayı kazanılır. Oyun sahasının boyutları 91x49 metredir. Kale, "Y" biçimli bir sapanı andırır. Kale direklerinin düşey ayak yüksekliği 3 m, yan direklerinin arası 6,66 m'dir.


Diğer Dillerdeki Anlamı

  • İngilizcesi İngilizce = American football.

Örnek Cümleler

  • Dahası, Steubenville’in küçük bir yerleşim olmasından dolayı olayın kasaba sakinleri tarafından bilindiği ancak tecavüzle bağlantısı olan beyzbol ve Amerikan Futbolu takımı üyeleri tarafından üzerinin örtülmeye çalışıldığı ifade edildi.
  • Obama, Amerikan futbolcularının aldıkları darbeler nedeniyle beyin hasarı sorunu yaşadıkları konusunda da açıklamada bulundu : “Büyük bir Amerikan Futbolu hayranıyım.

Sizde içinde "Amerikan Futbolu" geçen bir cümle paylaşın !


Son Aranan Kelimeler