Avret Ne Demek

1-) Allahü teala ayet-i kerimede mealen buyurdu ki:

Ey Resulüm (sallallahü aleyhi ve sellem)! Mü'min erkeklere söyle, harama bakmasınlar ve avret yerlerini haramdan korusunlar. Îmanı olan kadınlara da söyle, harama bakmasınlar ve avret yerlerini haram işlemekten korusunlar. (Nur suresi: 30)

Avret yerinizi açmayınız (yani yalnız iken de açmayınız). Çünkü yanınızdan hiç ayrılmayan kimseler (melekler) vardır. Onlardan utanınız ve onlara saygılı olunuz. (Hadis-i şerif Eşi'at-ül-Lemeat)

Hanefi mezhebinde erkeklerin avret yeri göbek altından diz altına kadardır. Diz avrettir. Kadınların ellerinden ve yüzlerinden başka yerleri, bilekleri, sarkan saçları ve ayaklarının altı avrettir. Ancak, kadınların elleri örtecek kadar uzun kollu namazlık veya geniş baş örtüsü ile elleri örtülü olarak kılmaları daha iyi olur. (İbn-i Âbidin)

Konuşmaya başlamamış olan küçük çocukların avret yerleri yalnız sev'eteyn'i yani önü ile arkasıdır. Erkek çocukların on yaşına kadar, kızların ise gösterişli oluncaya kadar galiz (kaba) avretlerine (göğüs, koltuk, böğür, uyluk, diz ve sırtlarına), bundan sonra bütün avretlerine bakmak caiz değildir, günahtır. (İbn-i Hümam)

Hamamda çok oturma. Hamamda göbeğin ile dizlerinin arasını açma. Erkeklerin ve kadınların, hamamda da avret yerlerini açmaları haramdır, günahtır. Açan da, bakan da mel'undur. (Süleyman bin

Ceza)

2. Kadın, hanım.

Bir erkek, avretini döğerse, ben onun davacısı olurum. (Hadis-i şerif-Zevacir)


2-) Edep yeri, ut yeri.


Diğer Dillerdeki Anlamı

  • İngilizcesi İngilizce = Parts of the body that are not supposed to be exposed to others.
  • İngilizcesi İngilizce = The limits are explained is islamic books.
  • İngilizcesi İngilizce = All muslims obey these limits.

Sizde içinde "Avret" geçen bir cümle paylaşın !


Son Aranan Kelimeler