Cehd Ne Demek

1-) CEHDAzimle gayret etme, çabalama çalışma. İctihad, mücahede, cihat, mücahid kelimeleri de bu kökten türetilmiştir. Bilindiği gibi ictihad, hakkında kesin hüküm bulunmayan dini bir meselede hüküm ortaya koymak için olanca gücün sarfedilmesidir. Cihat ve mücahede, Allah yolunda, düşmanı savmak için var gücün harcanması; mücahid ise, Allah yolunda cihat eden kişidir.

Arap dilinde kelimenin kök harflerine zaid harf ilave edilmesinin sebeplerinden bir tanesi, manaya kuvvet kazandırmaktır. Mesela "cehd" mastarına bir harf ilavesiyle meydana gelen "cihad" mastarı, anlam yönüyle "cehd"den; iki harf ilavesiyle oluşan "ictihad"* mastarı da, "cihad" mastarından daha kuvvetlidir. Buna göre "cehd", çabalamak ve gayret etmek anlamına geliyorsa, "cihad" daha fazla gayret etmek ve çabalamak; "ictihad" ise, bundan da daha fazla çabalamak ve gayret etmek anlamına gelir.

Kur'an'da cehd, beş yerde geçmekte olup,bunların hepsinde, samimi olmadıkları halde, samimi olduklarını yemin ederek göstermeğe gayret sarfedenler hakkında kullanılmıştır. (bk. 5/53, 6/12C16/38, 24/53 ve 35/42).

Kök harflerine bir elif ilavesiyle iki yerde menfi gayret için; diğerlerinde, bildiğimiz cihad* için kullanılmıştır. Menli anlamda kullanıldığı iki yerde de, müşrik ana babanın, mümin olan evlatlarını Allah'a ortak koşmaya sürüklemeleri konusundaki Gaba ve gayretleri için kullanılmıştır. (el-Ankebüt, 29/8; Lokman, 31/15).

M. Sait ŞİMŞEK


2-) İctihad; insan gücünün yettiği kadar zahmet çekerek cehd etmek demektir. Yani, Kur'an-ı kerimde ve hadis-i şeriflerde sarih ve açık bildirilmemiş hükümleri ve meseleleri, açık ve geniş anlatılmış meselelere benzeterek, meydana çıkarmak için cehd etmektir. Bunu ancak Peygamber efendimiz, O'nun Eshabının hepsi ve diğer müslümanlardan ictihad makamına yükselen alimler yapabilir. (Seyyid Abdülhakim-i Arvasi)

Akıllı kimse; dünya işini kanaat ile (ele geçenle yetinmekle), ahiret işini hırs ve acele ile, din işini ise ilim ve cehd ile yapar. (Ebu Bekr Meragi)

Genç kardeşlerim! Benim yaşıma gelmeden evvel cehd ediniz, Yoksa benim gibi zayıflar ve benim gibi amel ve ibadette kusur edersiniz. (Sırri-yi Sekati)

Salih (Allahü tealanın razı olduğu, beğendiği) insanlar derecesine ulaşmanın bir yolu da, rahatlık kapısını kapatıp, cehd ve gayret kapısını açmaktır... (İbrahim bin Edhem)


Örnek Cümleler

  • Bana ‘İlim Cehd ( çalışma ) işidir, ticaret ve siyaset baht ( şans-talih ) işidir’ demişti.

Sizde içinde "Cehd" geçen bir cümle paylaşın !


Son Aranan Kelimeler