Dalyan Ne Demek

1-) Alm. Staatnetz (n), Fr. Bordique bourdique (f), İng. Weir for fishing. Balıkçılıkta mühim yeri olan bir çeşit avlanma sistemi. Dalyan, göl ve ırmak ağızlarında, denizin kıyıya birkaç yüz metre yakınlarında kurulur. Birçok ağ, direk, halat gibi elemanlardan meydana gelir. Denizde dikdörtgen şekli verilecek biçimde kazıklar çakılır. Kazıklar arasına kurşun uçlu ağlar sarkıtılır. Dar kenardan bırakılan bir giriş kapağından balıkların ağa girmesi sağlanır. Bu kapak bir makara ile toplanıp açılır. Balıklar içeri girince makara bırakılarak çıkışa mani olunur. Dalyanın giriş kısmında vigla denilen direkler üzerinde bekleme yeri bulunur. Burada daima bir kişi bekler. Balıklar girince kapak indirilip içeri giren balıklar dipte bulunan bir ağın yukarı çekilmesiyle toplanıp teknelere çekilir. Dalyanlar umumiyetle üç kısımda toplanır:

1. Karadeniz Boğazı ile Marmara’nın kıyı sularında kurulan “asıl dalyanlar.” Bunların alt kısımları tamamıyla kapalıdır. Bu dalyanların “şire dalyanı”, “büyük şire dalyanı”, “yarım şire dalyanı”, “çekme dalyanı” olarak isimlendirilen değişik tipleri de vardır. Asıl dalyanların, yaz ve kış mevsiminde kurulmak üzere iki çeşidi mevcuttur.

2. Çoğu zaman ırmak ve göllerin ağızlarına kurulan “çubuklu dalyanı” ismiyle anılan dalyanlar. Bunların diğer bir adı da “kotra”dır. Bunlarda ayrıca ağ kullanılmaz.

3. Akdeniz’de kullanılan orkinos ve torik balıklarını avlamak için kurulan “direksiz dalyanlar.”

Yurdumuzda en verimli dalyanlar;Köyceğiz (Muğla), Güllük (Muğla), Büyük Çekmece (İstanbul) ve Karataş (Adana) dalyanlarıdır. Dalyanlarda en çok kefal, levrek, çipura avlanır.

Bugün dalyanların kurulu olduğu kıyılardaki yerleşim bozukluğu, deniz kirliliği, bol ışık ve gürültünün olması, balık sürülerinin yer değiştirmesinde büyük rol oynar. Bazı plansız avlanmalar, göç eden balıkların kıyılara sokulmadan geçip gitmelerine yol açmaktadır. Bu kötü şartlar sebebiyle, çok büyük emek ve harcamalar yaparak kurulan dalyanlar verimsizleşmekte ve önemini kaybetmektedir. Ayrıca gırgır, trol ve elektronik araçlarla yapılan balık avcılığı da dalyan avcılığına darbe vurmuş, balık avlama yatakları bu vesilelerle yok denecek kadar azalmıştır.


2-) Deniz, göl ve ırmakların kıyılara yakın yerlerinde ağ ve kazıklarla oluşturulan, büyük balık avlama yeri.


3-) Deniz, göl ve nehirlerde kıyılara yakın kurulan büyük balık avlama yeri.


4-) Denizde yüzeye yakın yosunlu kaya.


5-) Deniz kıyılarında ve denizin dibinde dalgalı biçimde görülen kum.


6-) Deniz, göl ve ırmakların kıyılarına yakın yerlerinde ağ ve kazıklarla oluşturulan balık avlama yeri.


Diğer Dillerdeki Anlamı

  • İngilizcesi İngilizce = Fish trap.
  • İngilizcesi İngilizce = Fishing weir.
  • İngilizcesi İngilizce = Fishpond.
  • İngilizcesi İngilizce = Fishgarth.
  • İngilizcesi İngilizce = Fishery.

Örnek Cümleler

  • Dalyan gibi adam
  • Avrupa'nın en güzel plajları arasında Türkiye'den Dalyan İztuzu plajı girdi.
  • Güney Ege Sanayici ve İş Adamları Derneği ( GESİAD ) , Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde'Değişen dünya düzeninde tarımın yeri'konulu konferans düzenlendi.

Sizde içinde "Dalyan" geçen bir cümle paylaşın !


Son Aranan Kelimeler