Hatem-İ Tai Ne Demek

1-) cömertliğiyle meşhur Arap şairi ve kabile reisi. Altıncı asrın sonunda, yedinci asrın başında yaşamıştır. İsmi Abdullah bin Sa’d’dır. Çok cömert olduğu için “Hatem”, Tayy kabilesinin reisi olduğu için “Tai” lakabı verilmiştir.

Çok cömert idi. Kabilesinin yerleşmiş olduğu yerin etrafındaki tepelere ateş yaktırarak, yolunu şaşıranların kendisine gelip misafir olmasını sağlardı. “Hayra verilen mal, israf olmaz.” derdi.

Peygamberimizin devrine yetişmiş, ancak peygamberliğinin açıklanmasından önce vefat etmiştir.

Müslümanlara esir düşen kızı, Peygamberimize gelerek; “Eğer lütfedip beni bağışlarsanız, Arap kabilelerinin hasetçilerini hakkımda sevindirmemiş olursunuz. Zira ben öyle bir kabile başkanının kızıyım ki, babam esirleri azad eder, açları doyurur, çıplakları giydirir, insanlara alçak gönüllülükle davranır, dört yanındakileri korurdu.” deyince, Peygamberimiz kendisini serbest bıraktı. Elbise, binek hayvanı ve yol azığı verdi. Oğlu Adi de, bilahare Huzur-ı Saadet’e gelerek ikram gördü. Resulullah efendimiz onu evine götürdü. Kendisi yere otururken Adi’ye minder ikram etti. Ona İslamiyeti telkin etti. Müslüman olan Adi bin Hatem radıyallahü anhın bildirdiği hadis-i şerifler, Kütüb-i Sitte’de mevcuttur.

Hatem-i Tai, Arap, İran ve Türk edebiyatında zenginlik, cömertlik, hayır severlik timsali olarak kullanılır.


Sizde içinde "Hatem-İ Tai" geçen bir cümle paylaşın !


Son Aranan Kelimeler