Lale Ne Demek

1-) Vaktiyle suçluların ve delilerin boynuna takılan halka Lale denen meşhur çiçek İncir koparmak için ucu çatallı değnek Eskiden, ağır hapis mahkumlarının boynuna geçirilen halka Gelincik Meyve koparmak için ucuna üçlü ya da dörtlü bir çatal geçirilmiş sırık Eskiden sucuların boyunlarına asılan iki ucu lale gibi kıvrak demir halka, pranga Eskiden ağır hapis mahkumlarının boynuna geçirilen demir halka Meyve koparmak için ucuna üçlü veya dörtlü bir çatal geçirilmiş sırık Zambakgillerden, yaprakları uzun ve mızraksı, çiçekleri kadeh biçiminde, türlü renkte bir süs bitkisi (Tulipa gesneriana) Ağaçtan meyve koparmaya yarayan ucu çatallı sırık Ağır hapis mahkumlarının boynuna geçirilen demir halka


2-) Zambakgillerden, yaprakları uzun ve sivri, çiçekleri kadeh biçiminde, türlü renkte bir süs bitkisi (Tulipa gesneriana).


3-) Meyve koparmak için ucuna üçlü veya dörtlü bir çatal geçirilmiş sırık.


4-) Ağır hapis mahkumlarının boynuna geçirilen demir halka.


5-) Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.


6-) 1. zambakgillerden, uzun yapraklı, güzel ve çeşitli renklerde çiçekli soğanlı bir bitki. 2. eskiden sucuların boyunlarına asılan iki ucu lale gibi kıvrak demir halka, pranga. 3. ağaçtan meyve koparmaya yarayan ucu çatallı sırık.


7-) Lale denen meşhur çiçek.


Diğer Dillerdeki Anlamı

  • İngilizcesi İngilizce = Thimbleweed.
  • İngilizcesi İngilizce = Tulip.

Örnek Cümleler

  • Ancak son toplantıda ülkenizle özdeşleşen Lale çiçeğini karalayarak önlerine koydum.
  • Bir saatte karar verdik böylece “Citadis” İstanbul tramvaylarındaki Lale deseni belki dünyanın en büyüğü oldu ve bana gurur verdi”  dedi.

Sizde içinde "Lale" geçen bir cümle paylaşın !


Son Aranan Kelimeler