Nür Ne Demek

1-) Kur'an-ı kerim okunan evden, arşa kadar nur yükselir. (Hadis-i şerif-Sünen)

Müslümanlıkta beyazlayan kıllar, kıyamet günü nur olacaklardır. (Hadis-i şerif-Berika)

Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem Ebu Zer-i Gıfari hazretlerine; "Sana Kur'an-ı kerimi okumayı tavsiye ederim. O, senin için yeryüzünde nur, gökte meleklerin övgüsüdür" buyurdu. (Hadis-i şerif-Kitabu Metcer-ur-Rabih)

Âşıkların kalbleri, Allahü tealanın ihsan ettiği nur ile aydınlanır. Konuşurlarsa dudaklarından nur saçılır. (İsmail Fakirullah)

Evlerinizi Allahü tealayı anmak suretiyle nurlandırınız. Evlerinizi onda namaz kılarak nasiplendiriniz. Allahü tealaya yemin ederim ki, böyle yapanlar gök ehli arasında tanınırlar. Gök ehli; "Falan oğlu falan, evini, Allahü tealayı anarak süslüyor" derler. (Ka'bü'l-Ahbar)

Veki'e (Veki bin Cerrah'a) unutkanlığımdan şikayette bulundum. Ma'siyeti (günahı) terk eyle diye nasihat etti. "İlim, envar-ı ilahiyyeden (ilahi nurlardan) bir nurdur. Allahü teala, asi (günah işleyen) kuluna, bu nuru vermedi. (İmam-ı Şafii)

2. Kur'an-ı kerim.

O halde Allah'a, O'nun peygamberlerine ve indirdiğimiz o nur'a iman edin. Allah ne yaparsanız hakkıyla haberdardır. (Tegabün suresi: 8)

3. Îman.

Kur'an-ı kerimde mealen buyruldu ki:

Allahü tealanın nur vermediği kimsenin nuru olmaz. (Nur suresi: 40)

Allahü tealanın nur vermediği kimse münevver (nurlu) olmaz. (Abdülhakim Arvasi)

4.Allahü tealanın Esma-i hüsnasından. Tam ve kusursuz olarak zahir olup her şeyi ortaya çıkarıcı, yaratıcı veya göktekileri ve yerdekileri nuru ile hidayet edici, doğru yolu gösterici, gökleri; güneş, ay ve yıldızlarla yeri; peygamberler aleyhimüsselam, alimler, mü'minler (inananlar) ile yahut bitkilerle ve ağaçlarla tezyin eden, süsleyen.

Kur'an-ı kerimde mealen buyruldu ki:

Allahü teala göklerin ve yerin nurudur. (Nur suresi: 35)

En-Nur ism-i şerifini söyleyenin kalbi nurlanır. (Yusuf Nebhani)


Sizde içinde "Nür" geçen bir cümle paylaşın !


Son Aranan Kelimeler