Papağan Hastalığı Ne Demek

1-) Alm. Papageienkrankheit (f), Fr. Psittacose (f), İng. Psittacosis. İnsanlara da bulaşabilen bir kuş hastalığı. Psittakozis, ornithozis gibi isimleri de vardır. Hastalığın amili, virüsler ve riketsialardan sonra sıralanması gereken “Bedsoniae” grubundan olan mikroorganizmalardır. Bedsonia grubu hücre içi paraziti olmakla birlikte, yapıları sebebiyle bakteri enfeksiyonları arasında incelenirler.

Hastalık Güney Amerika’da papağanlar arasında yaygın olmakla birlikte ülkemizde de bulunmaktadır. Hastalığın kaynağı papağan ve evcil kuşlardır. Bunlardan insanlara geçer ve insandan insana da bulaşması mümkündür. Hastalığa kadınların daha fazla yakalanması evde kuşlarla daha fazla ilgilenmelerindendir. İhtiyarlarda yaptığı hastalık öldürücü olabilmektedir.

Hastalığın kuluçka süresi ortalama olarak on gün kadardır. Hastalık genellikle aniden yükselen ateş ve titreme ile başlar. Şiddetli başağrısı, ışıktan korkma, boğaz ağrısı, mide bulantısı, şiddetli halsizlik vardır. Burun kanaması, öksürük, balgam, bazan kırmızı renkte deri döküntüleri görülebilir. 2-3 hafta içinde şifa husule gelir. Nekahat devresi uzun sürer. Ağır seyreden vak’alarda hastada şok hali, şuur bozukluğu, bulantı ve kusma vardır. Bunlarda ölüm oranı % 10-30’u bulur.

Tedavide yatak istirahatı, tetrasiklin grubu ilaçlar, kortizon türevleri verilir. Ayrıca rahatlatıcı tedavi uygulanır. Hastalığın önlenmesinde evcil kuşların kontrolü gerekir.


Sizde içinde "Papağan Hastalığı" geçen bir cümle paylaşın !


Son Aranan Kelimeler