Pipo Ne Demek

1-) Alm. Pfeife (f), Fr. Pipe (f), İng. Pipe. Tütün içmek için kullanılan özel tipteki ağızlık. Ucunda tütün koymaya yarayan bir lüle ile buna dikey olarak yapılan ağızlıktan ibarettir.

Piponun vatanı Kuzey Amerika’dır. Avrupa’ya 16. yüzyılda tütünle beraber buradan gelmiştir. Kızılderililer ve Maya rahipleri pipo ile tütün içerler, Kızılderililer dostluk işareti olarak bunu ikram ederlerdi.

Pipo yapımı için en makbul malzeme funda köküdür. Fundanın kökü diğerlerine nazaran daha hafif, daha sıkı, daha dayanıklıdır. Yalnız temin etmek çok güçtür. Çünkü pipo yapılacak funda kökünün 60-100 yaşında olması gerekir. Bu kadar zamanda kökler ekseriya çatlar. Düzgününü bulmak çok zorlaşır. Kök bulunsa bile bunu pipo yapmak için çok emek ve zaman ister. Bu bakımdan bu cins pipolar pek nadir olup, fiyatları da pahalıdır. Fundadan başka kiraz, yasemin, gül, mersin, abanoz gibi dayanıklı ağaçlardan da yapılır. Memleketimizde pipolar, Eskişehir civarında çıkartılan lüle taşından yapılır (Bkz. Lüle Taşı). Değişik boy ve biçimde el emeğiyle yapılan pipolar dışarıya ihraç edilir.


2-) Ucundaki lüle içine tütün konulan ve yakılarak dumanı çekilen kısa, çubuk biçimindeki tütün içme aracı
Örnek:Piposunu yaktı, kibriti sokağa attı. H. Taner


Diğer Dillerdeki Anlamı

  • İngilizcesi İngilizce = Pipe.
  • İngilizcesi İngilizce = Tobacco pipe.

Örnek Cümleler

  • Çok yakında ise Pipo ve nargile tütünü üretimine başlanacağı söyleniyor.

Sizde içinde "Pipo" geçen bir cümle paylaşın !


Son Aranan Kelimeler