Tüf Ne Demek

1-) Yanardağların püskürttüğü kül, kum ve lav parçacıklarından oluşan gözenekli çökelti taşı Volkan bacasından çıkan volkanik malllzemenin hepsine verilen ad Hafif ve gözenekli bir çökelti taşı Yanardağların püskürttüğü kül, kum ve lav parçacıklarından oluşan, çoğunlukla açık renkli, hafif gözenekli bir tür çökelti taşı


2-) Yanardağların püskürttüğü kül, kum ve lav parçacıklarından oluşan, çoğunlukla açık renkli, hafif gözenekli bir tür çökelti taşı.


3-) Yanardağ küllerinin yine yanardağsal kimi kırıntılarla birlikte çimentolaşması ya da yığılıp sıkışmasıyla oluşan yeğni, gözenekli kayaç.


4-) Normal olarak aktif veya sönmüş volkanların yamaçlarına ve eteklerinde genellikle tabakalar halinde bulunan, meydana geldiği taşa göre riyolit tüfü, bazalt tüfü vb. olarak adlandırılan volkanik küllerin kaynamış veya bağlanmış bir şekli.


Diğer Dillerdeki Anlamı

  • İngilizcesi İngilizce = Tufa.
  • İngilizcesi İngilizce = Tuff.
  • Fransızcası Fransızca = Tuf

Örnek Cümleler

  • Yataklık limonlar depolanmaya başlandı AKDENİZ Bölgesi'nin çeşitli merkezlerinde yetiştirilen limonların Tüf kayalara oyulu dünyanın tek doğal soğuk hava depolarının bulunduğu Kapadokya bölgesinde depolanması çalışmalarına başlandı.
  • Ortahisar Belediye Başkanı Ali İhsan Özendi, 1950'li yıllarda başlan yumuşak Tüf kayalara oyulu soğuk hava depolarında sulandırılmaya alınan limonların sektörde'Yataklık limon'olarak nitelendirildiğini söyledi.

Sizde içinde "Tüf" geçen bir cümle paylaşın !


Son Aranan Kelimeler